Založ si blog

Na chudobu sa musí prísne,

alebo ako hovoril Josef Švejk :Na dělnej lid se musí přísně

Každý deň prináša správy a názory, o ktorých pravdivosti možno úspešne pochybovať. Medzi tie posledné patrili argumenty p.Kičinu, prezidenta PAS(Podnikateľská aliancia Slovenska) o dôvodoch, prečo naši námedzne pracujúci(robia za mzdu)nemôžu mať vyššie mzdy. Údajne preto ,že ešte stále pretrváva  u nás nízka(alebo nižšia)produktivita práce A keby naši námedzne pracujúci „pritlačili na pílu“ a žiadali vyššie odmeny za prácu za porovnateľné výsledky v porovnateľných pozíciách napr. pri montáži automobilov dobrotiví podnikatelia a majitelia by zbalili inventár a potiahli by do krajín, kde hodnota pracovnej sily je ešte nižšia. A ako ukázal obrázok v inej relácii TV novín relácia hodinovej odmeny našich námedzne pracujúcich je štvrtinová proti odmenám v iných krajinách EÚ (8 € vs 34 €).

Takže také sú  argumenty v odmeňovaní za prácu v tých odvetviach, kde sa výsledky dajú merať a treba dodať, že sú to firmy v rukách zahraničných spoločností a bez možnosti vplyvu našich úradných činiteľov. Ale im sa prirovnávajú aj domáci producenti prác.

Iný finančný expert v tejto súvislosti bol v rovnaký večer na podporu slov p. Kičinu povedal ,že vyrovnávanie rastu produktivity práce a tým aj príjmov je proces dlhodobý, počítateľný v  desiatkach rokov ale začal opatrne počítať  od prvej desiatky .Ale treba sa možno technokraticky pýtať týchto našich reprezentantov, či zahraniční majitelia, či investori, keď kupovali a zavádzali výroby svojich tovarov inštalovali u nás staré, repasované stroje a zariadenia, tak to bol od  našich západných chlebodárcov podnikateľský ťah ,deklarovaný ako pomoc zaostalým krajinám. Ak to boli stroje a zariadenia nové, na úrovni doby, nie je vhodné hovoriť o nižšej produktivite práce našich ľudí a o nízkej ich zručnosti. Potom prevrat v roku 1990 až dodnes nebolo oslobodenie od starého režimu a od Moskvy, ale riešenie ich naliehavých problémov už vtedy hroziacej dlhodobej krízy kapitalizmu.

Toľko o otázke odmeňovania za prácu tam, kde sa dá výsledok merať. Ale sú ďalšie odvetvia, kde nespokojnosť s odmeňovaním za prácu sa prehĺbila.a tam, kde dosah našich vládnych inštitúcií je nespochybniteľný .Začali s tým lekári a zdravotnícky personál, teraz sestričky a zdravotní laboranti v štátnych a verejných zariadeniach. Nespokojní sú učitelia, daňoví úradníci, šoféri autobusov verejnej dopravy.  Čo s nimi? Aj tam treba podľa p.Kičinu hľadieť na produktivitu? Ako ju merať, ak nie porovnávaním s podobnými profesiami a v demokratickej cudzine.?

Zaujímavým apendixom v problematike odmeňovania sú umelci, ktorí ako prví váľali základy minulého režimu, keď stávali i v daždi na praktikábloch z materských divadiel a rečnili do požičaných zvukových aparatúr a odhadzovali dekréty o menovaní a titulmi. Dnes  by za požičané praktikáble museli novým majiteľom divadiel platiť trhovú cenu.

Vyplatilo sa, dnes majú príležitosť dabovať juhoamerické telenovely, alebo hrať v platenej reklame a v podúrovňových seriáloch. domácej produkcie. Sú to všetko osoby citlivé(ako sa dnes hovorí senzitívne) a svoje role v nich obhajujú tým, že za účty ,ktorými ich naháňajú doručitelia treba platiť a nemalé čiastky a tak berú, čo príde a sú radi, keď si ich všimne  ktorýkoľvek producent. A tí tiež nežijú z reštitúcií a tak produkujú to, čo chcú vlastníci TV staníc a aj  ten najstupidnejší brak, kde sa strieľa a krv tečie ako paradajková šťava.

Tak, keď rôzni finanční experti vedia presne porovnaním odmeňovania námezne pracujúcich s ich proťajškami vo vyspelých krajinách EÚ  potom  vedia stanoviť o koľko % majú naši nižšiu produktivitu práce. Ďaleko zmierlivejší sú pri porovnávaní príjmov v slobodných povolaniach. Do tejto kategórie sa neodvažujú hovoriť. No ak športovec ,ktorého odmena je viac ako 100 násobná mzde robotníka, ktorý počítateľne vyrába  vecné hodnoty, má vzdelanie a on nedokončenú strednú školu a denne poskytuje rozhovor na tému, že prestup kamsi je(či bola) pre neho „nová výzva „ je merateľný v odmeňovaní aj s doktorantom, majiteľom publikácií a patentov?

Podobne, ale málo pravdivo možno uvažovať o reláciách odmeňovania za dokázateľné výkony, nie za vytrucované pod hrozbami a stanovené v rôznych programoch, kde slečny krútia zadkami a všetky sú, ako keby ich mala jedna mater. Kto stanoví ich ceny?

Puncovaný finančný odborník nás odkáže na zákonitosti trhu, zákony ponuky a dopytu, no tam, kde nedošlo k tvorbe reálnej hodnoty vo výrobnom procese, či na pôde a v maštali, začínajú sa prejavovať inflačné trendy, rast ceny bez hodnotového krytia a prácu majú len emisné banky, ktoré objednávajú nové emisie bankoviek..A to je už definovaná choroba doby, ktorú žijeme, kde sa stavajú eurovaly, tlačia nové bankovky a prijimajú represívne opatrenia na znižovaní verejných výdajov a istým držaním uzdy verejných výdajov sú mzdy

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Nemecko búrka Xavier

V Charkove vošlo auto po nehode do davu ľudí, päť ich zabilo

18.10.2017 21:54

Terénne auto vo východoukrajinskom Charkove vošlo do davu ľudí, päť ich zabilo a najmenej šesť vážne zranilo.

Detva

Investícia v Detve má nečakanú prekážku

18.10.2017 20:00

Investícia, o ktorej sa už hovorilo ako o hotovej veci a ktorá by mala priniesť do Detvy viac ako päťsto pracovných miest, je v ohrození.

Bratislavský samosprávny kraj, Sídlo úradu Bratislavského samosprávneho kraja

Kandidát na predsedu BSK Rastislav Blaško pozastavuje svoje rozhodnutie vzdať sa kandidatúry

18.10.2017 19:48

O ďalších svojich krokoch chce Blaško informovať na pondelkovej tlačovej besede.

Janušek

Exministrov SNS uznal súd za vinných

18.10.2017 19:25

Špecializovaný trestný súd (ŠtS) v Pezinku uznal Mariana Janušeka a Igora Štefanovova vinnými z machinácií pri miliardovom tendri. Uložil im za to dlhoročné tresty.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 585922x
Priemerná čítanosť článkov: 1538x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy