Založ si blog

Vrátime sa k začiatku?

Od predčasných volieb uplynulo len niekoľko dní a už sa prihlasujú svojimi názormi na ich dôsledky vizionári, ktorí vedia kam povedie Slovensko nová vláda, ktorú bude tvoriť jedna strana. Je ale asi správne sa pýtať, kde dnešní vizionári boli pred niekoľkými mesiacmi, keď mohli svoje rozumy a možno bezplatne núkať politickým stranám, ktoré upadli až na pokraj zvoliteľnosti do NR SR Mohli svojimi radami mobilizovať voličský potenciál a tak, aby sa Slovensko nestalo červeným, ktorá farba ich dráždi ako býkov šatka v rukách toreadorov. Spochybniť naše povinnosti voči členstvu v EÚ i NATO však si ponechali na horšie časy.

Prvým príkladom odklonu od európskych štruktúr môže byť ale ohlásený vstup hokejistov Slovana Bratislava do KHL, ako oznámil generálny manažér klubu po návrate z Moskvy. Aj to sa dá zneužiť na politickú agitáciu. A čo môže prísť o niekoľko mesiacov to si v zúfalstve nevedia predstaviť ani tí vizionári, ktorým fantázia pracuje aj bez reálnych podkladov. , alebo vedomostiach o vývojových tendenciách.. Vedia však od prvopočiatku svojho nešťastia, že nová vláda bude sociálna a bude rozdávať to, čo vláda odídená ťažko za dva roky tvrdej práce vytvorila. Najmä ako bude splácať pôžičky na sanovanie dlhu a výdaje verejných financií na platby rôznym konzultačným spolkom a na základe zmlúv, ktoré sú nevypovedateľné.

Keď sa už začal ich atak na „červených“, zatiaľ len v rovine verbálnej a rečníckej, bolo by predsa účelnejšie hľadať príčiny zlyhania svojej politiky vo vlastných radoch medzi modrými, bielymi i zelenkavo nažltlými. Je to možno predčasná žiadosť, pretože oni sa nevedeli zhodnúť od prvopočiatku vládnutia pred dvoma rokmi. Zatiaľ len strašia.

Vysoký, až neočakávaný zisk počtu hlasov strany SMER –SD treba hodnotiť triezvo a s istým odstupom od čísiel. Skôr ide o dôveru v subjekt na politickej scéne Slovenska, ktorý sľúbil istoty nášho života, o stranu, ktorá má tiež svojich odborníkov a je ochotná a pripravená prizývať k spolupráci aj odborníkov bez politickej orientácie, ktorí poukazovali na problémy politiky a riešenia vlády I. Radičovej už dávnejšie.

Žiada sa tiež porovnať zisk hlasov strany SMER-SD v roku 2010 (34,2%) a teraz v roku 2012(44, 4%) a skúmať, čo je za tým rastom. Nebudeme ďaleko od pravdy, keď vezmeme do úvahy vlastnosti nášho ľudu, viera, či dôvera, že môže byť lepšie, nielen v nebi, že si to po toľkých rokoch turbulencie a klamstiev v zmenách vlastníckych vzťahov zaslúžia. Veď pod heslami o rovnosti pred zákonmi a daňovými povinnosťami sa pravici podarilo spoločnosť majetkovo tak rozdeliť, že väčšina ostala chudobná a malá časť nebývale zbohatla, čo ani v existujúcom kapitalizme nebolo tak jednoduché a rýchlo.

-že sa im podarilo úplne vytesniť z podnikateľského prostredia vrstvu strednú a aj tí, ktorí začali ako domáci podnikatelia krachujú pod tlakom zahraničných spoločností, ktoré naviac podporovali úľavami,

-že pod heslami o slobode podnikania vytvorili násilne veľký počet živnostníkov, pracujúcich pre veľkopodnikateľov na dohodu a bez primeranej ochrany zdravia na pracovisku. Za všetko si zodpovedajú sami, vo výkopoch, vo výškach i v zdraviu škodlivom prostredí, len aby mali prácu a aby o tom nevedeli inšpektori bezpečnosti práce,

-že veľkopodnikatelia združení v záujmových spolkoch dosiahli významné zmeny v Zákonníku práce, ktorý teraz v paragrafovom znení upadol do rokov XIX. storočia, čím dosiahli, že ľudí v súkromných firmách nemá kto chrániť pred svojvôľou zamestnávateľov ani v tých elementárnych právach, ktoré si vrstva námezdne pracujúcich vybojovala dávno, v časoch nástupu kapitalizmu

-že klamali tým, keď odmietali definovať pojem minimálna mzda s argumentom, že ona jediná bráni väčšiu zamestnanosť,

-že nepochopili, že v ťažkých dobách hospodárskej krízy platí viac solidarita, ako sponzoring bohatých, ktorým sa jeho hodnota odpočítava z daňového základu

-že ľuďom na dôchodku, ktorí vytvárali bohatstvo spoločnosti neskôr sprivatizované nedovolia žiť v pokoji a dôstojne,

-že mali veľkú chuť skúmať ich majetok v rozsahu rodinného domu, či ho zo špekulatívnych dôvodov nepredali a teraz „túžia“ nájsť miesto v domove sociálnych služieb a že kedysi tomuto sociálnemu rezortu vládla istá Helena Woleková, ktorá chcela priznávať sociálnu podporu len v prípadoch, keď uchádzač už nemal nič. keď predal televízor i chladničku Ale svoje od nej prevzal p. Mihál a to zveľadil, ako správny liberál.

To všetko videli a zažívali ľudia práce a preto, aj keď nemali hlbší vzťah k „červeným“ zo SMERu SD vystavili bianko šek tejto strane s nádejou, že práve týmto ľuďom navráti dôstojný život a istoty.

Ďakujem každému, kto mal trpezlivosť článok dočítať do konca.

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Ekonomika, graf, peniaze, kalkulačka

Iba pätina firiem chce využiť zvýhodnené vyplácanie 13. a 14. platov

20.10.2018 12:49

O vyplácanie zvýhodnených 13. a 14. platov v praxi nie je medzi firmami veľký záujem. Buď si to nemôžu dovoliť, alebo majú problém splniť podmienky zákona.

lykožrút

Vlastníci lesov nesúhlasia s ochranármi, že lykožrút sa málo šíri z rezervácií

20.10.2018 12:41

Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska tvrdí, že premnoženie lykožrúta spôsobila aj bezzásahovosť chránených území v 5. stupni.

SR Bratislava doprava 2. etapa električka trať Petržalka TK B

Magistrát odmieta tvrdenia o diskriminácii navrhovaných zliav v MHD

20.10.2018 12:17

Viaceré organizácie označili navrhované zmeny v bratislavskej verejnej doprave za nesystémové s diskriminačným charakterom.

hasiči, gaderská dolina

Hasiči pokračujú v likvidácii požiaru v Gaderskej doline

20.10.2018 11:28

Požiar sa rozšíril sa vo veľmi nedostupnom teréne.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 768075x
Priemerná čítanosť článkov: 2016x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy