Založ si blog

Kone sa priahajú hlavou v smere jazdy

Tak znelo jedno pravidlo čsl. armády pre vojenské povozy a naviac, aby to bolo úplné, ďalšia veta predpisu A 1-1 znela: “že pohoniči na baku nezdravia“.

Všetko to dobré rady, či predpisy, ktoré platia aj naďalej a u nás, aj keď kone(tie na štyroch nohách)nemáme. Bol v tom vždy problém, najvýraznejšie od doby privatizácie, kedy sa majetok štátu, ako síce adresnej .no anonymnej inštitúcie dostal do rúk hovorcov národa.

No stále, až do týchto mesiacov keď 730 tisíc svojprávnych občanov, ktorých oslovil FNM, aby zaplatili za spravovanie bezcenných akcií z portfólia svojich aktív, či majetku, alebo ich previedli do depozitu Fondu. Alebo, čo potom? Čo s nimi podnikne FNM, ktorému už viackrát hrozilo, že bude z „moci úradnej vrchnostenskej“ zrušený. Tie bezcenné akcie totiž v prvej fáze privatizačného procesu mali svoju reálnu hodnotu, ktorá vyplynula z auditu mnohých rýchle vytvorených spoločností, ktoré núkali vedeniam štátnych podnikov svoje služby, aby ocenili to, čo ešte vtedy nebolo rozkradnuté(fuj také škaredé slovo). Veľké služby hladkému priebehu privatizácie vykonali vtedajší, ale niektorí ešte aj dnešní poslanci niekoľkými novelami zákona 92/91 Zb o veľkej privatizácii a ktoré nasledovali v rýchlom slede a tak, aby v nich našli to, čo potrebovali tí najpotrebnejší a najchamtivejší privatizéri.

Celý proces, o ktorom hovoria tí, čo prišli k rozprávkovým majetkom a dnes tvoria „kapitálotvornú vrstvu spoločnosti“, že nebol prehľadný a spravodlivý, aby sme zabudli. Aj preto sa o udalostiach spred 20 rokov hovorí veľmi málo a keby neprišli vo FNM k otázke čo s bezcennými akciami, ktoré držia v skriniach chudobní občania bolo by aj ďalej to povestné ticho. Ale aj tak nevedia čo s nimi, keď budú u nich vo fonde pretože v právnom štáte musí ísť všetko podľa zákona Nevedia si poradiť s návalom „majiteľov“ akcií, aby sa ich zriekli. Ani jedno politické zoskupenie nemá medzi haraburdím predvolebných hesiel aspoň jedno, že o majetku, ktorý sa účelovo no zákonne(!)dostal do rúk dnešných milionárov bude potrebné ešte niečo povedať. Aby tí, čo ten majetok v hodnote 10 mld € prácou svojich rúk a hláv vytvárali,  nezomierali v starobincoch po kontrole či ich zostatkový majetok nie je tak vysoký, aby si ešte platili opatrovanie, na ktoré si prispievali počas aktívneho života a na to, že za ich dane študovali terajší mocipáni a vladári.

Bolo by iste poučné, ale aj trestno-právne dosledovať ako sa fyzický, ale aj duševný majetok(technická dokumentácia, patenty i reglementy) naraz stal bezcenným..

Nie som jediným, kto môže niektoré procesy transformácie popísať ako sa z istej hodnoty majetku stala bezcenná akcia. V prvom rade, alebo v prvom období, keď za kupóny Vl.Mečiara sme sa mohli uchádzať o istý počet akcií kdekoľvek, no s rizikom, že príslušné akcie sú už rozdelené skorším a snaživejším, bolo najviac. Bankové akcie boli zablokované od prvopočiatku. Potom nastalo obdobie skúmania, kde by sa dalo výhodne a perspektívne vložiť zvyšné kupóny. Z toho rozvažovania víťazili pôvodne dobre fungujúce firmy, čo naše ponuky prijali a oznámili, koľko akcií u nich máme. Boli sme spokojní, ako spoluvlastníci národného a sprivatizovaného majetku, ale len do chvíle, keď firma s pôvodným názvom z neznámych príčin zanikla, aby sa na jej pozemku, či v areály objavila iná. Niekedy išlo len o malú zmenu názvu, s iným písmenkom v jej názve .Túto zmenu, alebo zánik s nami ako „akcionármi“ nik neprerokoval ani nás nepozval na valnú hromadu, kde sa takéto zásadné zmeny schvaľovali Nebol dôvod, boli sme v menšine a noví majitelia šetrili naše cestovné výlohy.

Takých je ale 730 tisíc „akcionárov“, ktorí na svojom portfóliu bezcenných akcií majú mnoho akcií takých firiem, ktoré už právne zanikli, ale ony pod iným názvom existujú Pôvodní vedúci činitelia, alebo ich deti sú už dnes managéri a často už viac ako 15 rokov slúžia zahraničným vlastníkom .A tí, čo ich legálne, podľa platných zákonov štátu predali sa dodnes tešia politickej obľube, podporujú pokrok vo forme sponzoringu a budeme ich voliť 10.marca.

Aj keď sa dá úspešne pochybovať o tom, že dnešní leadri a businessmani neslúžili v čsl. armáde a nemali možnosť sa zoznámiť s predpismi A 1-1, no ovládajú, že kočiši nemusia zdraviť(ignorujú ľudí práce) a svoje kone zapriahli podľa predpisu, hlavou v smere jazdy, do svojich svetlých zajtrajškov .Len aby našli toho kováča, čo im podkuje kone a kolára, ktorý im opraví pokazený voz. Možno, že skončia v cudzine, kde im to všetko na objednávku vo verejnom obstarávaní spravia.

Ďakujem, ak ste mali trpezlivosť dočítať text do konca.

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

univerzita komenskeho

Univerzita Komenského bude mať päť nových a štyroch staronových dekanov

24.01.2019 12:35

Väčšina z nich nastúpi do funkcie 1. februára.

macedónsko, grécko, demonštrácie

Internát horel aj v Maďarsku, požiar si vyžiadal jednu obeť

24.01.2019 12:20

Evakuovať museli 80 ľudí.

čaputová

Čaputová odovzdala podpisy, Fica za ústavného sudcu by nevymenovala

24.01.2019 12:20

Ako uviedla Čaputová, Slovensko potrebuje byť spravodlivejšou krajinou než je doposiaľ.

potraviny, žena, nákup, obchod, košík

Svoje nechceme? Jeme viac potravín z dovozu

24.01.2019 12:00

Len každá štvrtá potravina vystavená na pultoch obchodov pochádza zo Slovenska.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 782791x
Priemerná čítanosť článkov: 2055x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy