Založ si blog

Dôvody korupcie treba odborne vysvetliť.

Odborníci, ale už aj my laici vieme z čoho vznikajú chytľavé choroby a epidémie, no spoločenské choroby neliečia znalci, ale liečitelia.

Súčasná doba ,bohužiaľ už od K. Marxa (odtiaľ pojem marxizmus) nepraje teoretickému mysleniu, prečo existujú hospodárske, či finančné krízy a myšlienky T.Baťu, či G.Sorosa sú v definíciách podnikateľov skôr nápadmi, ako myšlienkami. Definovaním prečo k nim a zákonite dochádza v istých intervaloch a keď sa intervaly predlžujú(zatiaľ sa neskrátili)je to umelý zásah do istých procesov kapitalistickej ekonomiky. Podobne zatiaľ sa nik nepokúšal vysvetliť procesy ,ktoré vždy a zákonite vyústili ku korupcii ,no všetci tí dôležití o nej len hovoria, ako ju potlačia, alebo aspoň znížia. Ako môžu, keď jej dôvody zatiaľ nehľadali?.

Dávno sme sa pri novej odbornej publikácii usmievali z toho, že zo siedmych kníh rovnakej témy sa ľahko stvorí ôsma. No teraz k téme korupcia nevznikla ani jedna odborná publikácia, či analytický článok. Buď nie mysliteľov, alebo tí, čo by vedeli k téme korupcia niečo seriózne napísať sa boja, pretože žijeme predsa zo dňa na deň a odborníci majú starosti so splácaním hypoték, či školným pre deti na prestížnych amerických univerzitách.

Existencia fenoménu ,ktorý zžiera aj naše spoločenstvo vníma pospolitý ľud, ako vred na ináč zdravom tele kresťanského národa. je to celá pravda, pretože korupcii sa dar í práve na chorom tele, zoslabenom aférami, ktoré sa medzi sebou preplietajú a preto sa nedajú uspokojivo vyriešiť ani súdnou mocou, ktorá povstala z „demokratického “právneho poriadku. V princípe , podľa názoru autora, priestor pre konkrétny prípad korupcie vzniká za situácie nerovnováhy medzi potrebami, či záujmami na jednej strane a pozíciou toho, alebo tých, čo pozíciu majú s možnosťou ju primerane zužitkovať. Keby bolo ochoty kvalifikovaných analytikov skúmať aspoň tie korupčné aféry, ktorí sa stali známymi, došli by k poznaniu, že existujú vždy a len na styku záujmov, či potrieb medzi štátnym a súkromným. Nie sú predsa verejne známe prípady korupcie medzi dvoma súkromnými subjektami, pretože tam a medzi nimi nedochádza k vyhlasovaniu verejných súťaží, tendrov alebo iných foriem tvorby zmluvného vzťahu a keď, až následne sa ukáže na základe sťažnosti tých, čo v súťaži neuspeli, že súťaž bola zmanipulovaná a orientovaná na jedného vopred známeho uchádzača .Taká realita má svoje príčiny v tom, že „štát ako dojná krava“ svoje záväzky voči zhotoviteľovi vždy splní.

Že v iných demokraciách na západ od nás sú korupčné príbehy málo, alebo úplne neznáme spočíva len v tom, že nedosýtených podnikateľov, alebo podnikateľských skupín tam už niet, na rozdiel od našich, ktorí sa len sýtia na hodnoty dovolené režimom, kým ich neprichytia pri čine, keď si odovzdávajú obálky, či aktovky .Dôvody k takej úvahe sú založené na jednoduchom princípe, že naše zákony sú už v plnej zhode s európskymi ,no ich využiteľnosť ešte nedosiahla potrebnú-trestno-právnu úroveň.

Nedá sa predbiehať dobu, no šetrenie prípadu korupčného škandálu, proti ktorému sa už ohlásili protesty mladých ľudí v krajských mestách skončí ako býva zvykom bez výsledku, pretože plány, želania vyslovené na zhromaždeniach v konšpiratívnom byte sú predsa bez trestného postihu

Aj preto treba túto nepodarenú úvahu zakončiť tým, že pokiaľ nebudú mať finanční žraloci dosť, koniec korupčným škandálom nebude. Žijúci občania to nedožijú.

Ďakujem každému, kto to dočítal do konca.

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Pamätník Poprad

Bude pietny akt v Poprade verejnou hanbou?

22.07.2018 16:00

Pamätná tabuľa pripomínajúca smrť mladého muža pri vpáde vojsk varšavskej zmluvy v auguste 1968 je v dobrom stave, to však neplatí o múre pod ňou.

salvini

Ukrajina oficiálne protestovala voči výrokom Salviniho o anexii Krymu

22.07.2018 15:32

Taliansky minister vnútra uviedol, že označovať plebiscit na Kryme za falošný je len uhol pohľadu.

dominic raab

Raab: Británia sa musí pripraviť aj na tvrdý brexit

22.07.2018 15:16

Briti sa podľa nového britského ministra pre brexit nemusia obávať prípadného tvrdého brexitu, teda odchodu Británie z EÚ bez dohody.

USA Kalifornia požiare

V Česku horí chránený les, proti požiaru bojuje 20 hasičských jednotiek

22.07.2018 15:06

V Chránenej krajinnej oblasti Kokořínsko vyhlásili hasiči poplach najvyššieho stupňa.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 722145x
Priemerná čítanosť článkov: 1895x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy