Založ si blog

Koniec jednej epochy

V minulých dňoch, nás vlastníkov (držiteľov) akcií z druhej vlny privatizácie oslovil CDCP (Centrálny depozit cenných papierov) s údajmi o našich akciách a zloženkou na zaplatenie poplatku za vedenie účtu za rok 2011. Predchádzajúce roky, ako plynie z údajov, boli bez poplatku. Až teraz sa začala honba za každým centom doložiteľným zákonom.
V inej súvislosti odznel vo verejno-právnych médiách oznam, aby vlastníci akcií bez ceny ich bezodplatne odovzdali ktorejkoľvek kancelárii FNM, či poverenej osobe, aby nemuseli opäť platiť za vedenie účtu bez hodnoty akcií. A tento  oznam ostal nejako v úzadí, aj keď znamená definitívny koniec jednej roztopašnej epochy spoločenského života Slovenska a Slovákov, ktorým v dobe nástupu kapitalizmu predstavitelia vtedajšej vlády a parlamentu, dnešní milionári sľubovali ako zbohatne pospolitý kresťanský ľud, keď sa bude rozdávať majetok, vytvorený prácou jeho rúk.
Ak veci trošku rozumiem, bezcenné akcie nemôžu existovať, pokiaľ žije spoločenský subjekt ako akciová spoločnosť a na ktorý je akcia zapísaná. Môže sa stať a to bol v prvej polovici 90-rokov model najčastejší, že spoločnosť (vtedy ešte podnik) zanikla, jej podstata bola prevedená na inú a pôvodní drobní akcionári prišli o akcie. Osobnú skúsenosť mám s tým, že bývalý Tatrasvit vo Svite zanikol podľa zákona, ale na jeho majetkovej podstate bola založená schopnými predstaviteľmi pôvodnej firmy nová akciová spoločnosť Tatrasvit Socket. Všetko podľa práva, legálne  a podľa potreby tých maklérov, ktorí miešali karty a rozdávali žetóny.
Ak vlastník akcií, alebo chute zveľadiť svoj majetok ináč a akcie nepredá, neznamená to, že jeho akcie sú bezcenné pretože predsa platí to, čo je uvedené vyššie. Hodnotu, ktorú predstavujú akcie tvorí celý majetok akciovej spoločnosti(aktíva, pasíva zásoby a iný majetok nehmotnej povahy) a zisk vytvorený počas istého obdobia. A to sme u jadra problému, ktorý pre svoju povahu je diskrétne a podľa zákona utajovaný Ak väčšinoví akcionári a môže ich byť fyzicky len niekoľko a ktorí majú viac ako 50,1% hodnoty akcií sa demokraticky rozhodnú, že menšinoví sa nebudú podieľať na dividendách zo zisku, alebo so ziskom naložia ináč, napr. zveľadením  firmy, či spoločnosti, nedá sa nič robiť a menšina si bude „lízať labu“ Záleží len na tom, aké pravidlá si spoločnosť vytvorí a valné zhromaždenie akcionárov „demokraticky“ schváli to, čo si želajú väčšinoví akcionári.
Ale vyhlasovať, že akcie ktorejkoľvek živej a registrovanej akciovej spoločnosti sú bezcenné, je nezmysel.
Sú aj iné formy zmeny vlastníckych vzťahov a z nich plynúcich práv vlastníkov. Hovorí sa tomu zmena vlastníckych pomerov navršovaním kapitálu, alebo ako predviedol miliardár A.Babiš v Dusle Šaľa. odkúpil zamestnanecké akcie drobných akcionárov za cenu vyššiu, ako bola deklarovaná oficiálne a po istom čase sa stal naraz väčšinovým akcionárom dusikárne a výroby priemyselných hnojív na Slovensku.
Nakoniec len niečo z poézie: “Cesty mohou býti rozličné, jenom vůli mějme všichni stejnou“. (Ján Kollár, evanjelický kňaz a básnik ) A to sa stalo, ale on o tom nemohol vedieť.
Klaniam sa ctenému  publiku, čitateľom, ktorí to dočítali do konca.

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

boston, protest,

V Bostone demonštrujú konzervatívci aj antifašisti, dochádza k drobným potýčkam

19.08.2017 20:07

V americkom Bostone sa v sobotu konajú dve súbežné demonštrácie.

vlak, cesta, zeleznica

Počet obetí železničného nešťastia v Indii stúpol na 23

19.08.2017 19:11

Počet obetí sobotňajšieho železničného nešťastia v indickom štáte Uttarpradéš stúpol na 23, ďalších najmenej 81 ľudí utrpelo zranenia.

Miroslav Lajčák

Poradcom Lajčáka v OSN bude ekonóm Jeffrey Sachs

19.08.2017 17:36

Americký ekonóm a profesor prestížnej Kolumbijskej univerzity v New Yorku Jeffrey Sachs bude pôsobiť ako externý poradca predsedu 72. Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov Miroslava Lajčáka.

Počasie zúčastnením počas festivalu prialo.

Tragédia na rakúskom festivale, na ľudí sa zrútil stan. Dvaja mŕtvi a 120 zranených

19.08.2017 16:17

Rakúske úrady v sobotu poobede aktualizovali počet zranených pri tragédii na festivale, na ktorom sa v piatok neskoro večer počas silnej búrky zrútil stan.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 572277x
Priemerná čítanosť článkov: 1502x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy