Založ si blog

Priveľa zajacov a kapusty málo.

Kapitalistické podnikanie je založené v princípe na axióme(?), že každá činnosť spojená s podnikaním musí byť rentabilná (zisková) a pokiaľ tak nie je musí byť zrušená. Alebo ak je nenahraditeľná, potom do nej treba pustiť konkurenciu, ktorá rentabilitu vytvorí. Je to síce také školácke a presné, ale teória sa od praxe líši. Aj preto došlo v našich dedinských pomeroch vzdialených od teórií a racionálneho myslenia k rozdeleniu ŽSR na tri živoriace spoločnosti, k rozdeleniu SPP na vnútorné divízie distribúciu plynu, skladovanie plynu v podzemných zásobníkoch a tranzit plynu. Ani ropa a jej preprava nie je na tom lepšie, tiež je atomizovaná. Preto existujú výroba elektrickej energie v niekoľkých tepelných, vodných i atómových elektrárňach a popri nich distribúcia elektrickej energie, vraj aby si zákazník mohol demokraticky vybrať, ktorá distribučná mu bude vyhovovať. Ó, koľká to demokracia, len keby jej bolo viac inde.

Realizátori praktických krokov k deštrukcii toho, čo roky fungovalo išli už aj do nižších horizontov. Vypuklým príbehom sú nemocnice dnes fatálne závislé na službách externých a súkromných spoločností vo všetkých oblastiach, ešte aj s diagnostikou a laboratóriami.

Stalo sa i to, že sme zatiaľ nemali možnosť dozvedieť sa k čomu to všetko bolo dobré a prečo pôvodné, bázické štátne firmy museli byť rozdelené do menších celkov a čo okrem ekonomických problémov niečo pozitívne spôsobili. Alebo to bola podmienka zaradenia do väčších zahraničných celkov, ktoré už existovali mimo Slovenska a aby to matere mali jednoduchšie. Treba sa pýtať, prečo to neišlo v terajšom US Steel a MOL Slovnaft:?

Aj preto našim piraňám ostala istota len v zdravotníctve, ktoré trvale produkuje dlhy a o ktorých sa hovorí len tak okrajovo, ako keby nemali svoje dôvody a pôvodcov. O obchode so zdravím som už písal viackrát a zdá sa s vysokou mierou istoty, že na rozdiel od iných podnikateľských príležitostí ide o obchod bezpečný, a bez rizikový. A najhoršie, čo nás rádových občanov čaká je to, že terajšie vedenia nemocníc (nazývané moderne managementy) sú nominované politickými stranami rovnako, ako si podelili ministerské posty a úradníctvo Aj preto sú stále problémy s rôznymi tendrami, výberovým konaním a zadávaním, pretože sa vzájomne kontrolujú. Pravda by sa mala objaviť v plnej nahote, keby služby, ktoré nemocniciam poskytujú rôzne organizácie mohli prejsť späť do nemocníc, do ich pôsobnosti tak, ako to bývalo v minulých rokoch a bežné Koľko kriku a intervencií by nasledovalo zo strany lobistov i poslancov správne zorientovaných v láskavej starostlivosti o blaho ľudí.

Bolo by iste poučné i smerné pre rozhodovanie predstaviteľov štátu, či rezortu, keby sa terajšie nedoplatky, či dlhy voči sociálnej, či zdravotnej poisťovne, daní a poplatkov oddelili od dlhov voči súkromným spoločnostiam, ktoré pôsobia v prospech nemocníc

Rovnako by boli zaujímavé rozbory nakladania s peniazmi poistencov v zdravotných poisťovniach. Pamätám totiž doby, kedy pri zakladaní jednej zdravotnej poisťovne, ktorá medzičasom zanikla, jej zakladatelia nám argumentovali, čo všetko sa dá s peniazmi robiť, keď sú a nie je potreba platiť za mimoriadne výkony nemocníc. Hlavný bol príklad, že krátkodobé pôžičky (výpomoce) na prekleňovanie časovo hroziacej splatnosti rádovo v stovkách miliónov € istené 10-15 % úrokom s garanciou splatnosti prinesie behom týždňa, či dvoch 10-15 mil zisk. To je predsa vlastnosť kapitálu, keď sa vie, čo s ním.

A tým, že tvorbu zisku v zdravotných poisťovniach pokladá ÚS za dovolený, vyplývajúci z definície ich fungovania, je práve tento druh podnikania bez rizika veľmi zaujímavý. iste viac, ako vleky na svahoch bez snehu, či prázdne hotely v chránených územiach teraz už bez kosodreviny.

Posledné dni však naznačujú, že protesty lekárov za vyššie mzdy, viac ako majú hostesky v súkromných spoločnostiach budú pokračovať aj na nižších úrovniach zdravotníckych zariadení a jediným schodným riešením bude znižovanie počtu lôžok, oddelení a v konečnom dôsledku i počtov lekárov a zdravotníckeho personálu.

Blížia sa Vianoce a tak môžeme začať nôtiť: Daj Boh šťastia tejto zeme, všetkým ľuďom v nej“, keď si nevieme poradiť s nositeľmi demokratických spôsobov riadenia spoločenského života

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Austrálsky arcibiskup Philip Wilson.

Austrálsky arcibiskup vinný z krytia pedofílie odstúpil

23.05.2018 07:04

Wilson, 67-ročný arcibiskup z Adelaide, svoju vinu zo zatajenia sexuálneho zneužívania detí v 70. rokoch, neuznal. Rozhodol sa však odstúpiť. Vraj je to vhodné.

benzín, pumpa, tankovanie, nafta

Palivá na pumpách zdraželi. Ropa láme rekordy

23.05.2018 07:00

Aj keď ceny ropy nateraz dosiahli svoj vrchol a môžu klesnúť, motoristi sa z toho zatiaľ tešiť nemôžu. Ďalšiu vlnu zdražovania palív môže priniesť oproti euru silný dolár.

kldr, korea, severna korea

Juhokórejskí novinári napokon pôjdu na demontáž jadrovej strelnice v KĽDR

23.05.2018 06:28

Novinári zo sveta by mali pokrývať demontáž jadrového testovacieho areálu Pchunggje, ktorá je naplánovaná na 23. až 25. mája.

Nová Dubnica ornamenty bytový dom fasáda

Zachráni Dubnica výnimočné fasády?

23.05.2018 06:00

Zatepľovanie domov nemusí byť jednoduchou záležitosťou. Najmä ak sú bytovky vyzdobené špeciálnymi vzormi, tak ako v prípade Novej Dubnice.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 688454x
Priemerná čítanosť článkov: 1807x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy