Založ si blog

Kto pamätá,ten svedčí a dokonale zobrazuje deje

 

            Len 40 rokov duchovnej poroby národa zapríčinilo,že na našich dedinách neboli počas veľkonočných sviatkov predvádzané pašijné hry inscenované rôzne,podľa vedomostí a fantázie režisérov dejepravy a za podpory ochotných ľudí a niekedy i so zvolaním:“Peu bych“ako sa stalo kedysi v Topoľčanoch keď ukrižovaný mal povedať :Žíznim“ a za čo sa dlho smiali susedia žochárom.

 

            Útlm pašijných hier v reálnom prostredí počas rokov málo naklonených cirkevným obradom mimo areálu kostolov bol už ukončený  a začala obroda toho,čo bolo zameškané.Predviedli nám to v deň Veľkého piatku farníci z Nižnej Šebastovej priamo na námestí v Prešove v ukrutnej podobe za spoluúčasti 5 tisícového davu veriacich i zvedavcov.ako nám to pohotová Markíza predviedla naživo.Ľuďom sa to podľa slov opýtaných veľmi páčilo,bolo to lepšie,ako nudné a monotonné čítanie pašií v chráme,kedy je treba aj istú predstavivosť deja.Takto to mali v reálnej podobe i s kopancami do ležiaceho a trpiaceho Ježiša,ako to mohlo byť,keby to bolo tak.

            Kto má pamäť na detaily z cirkevnej historie je prekvapený,koľko nových skutočností objavili súčasní cirkevní historici z posledných dní života Ježiša Krista z Nazaretu.Kto kde stál,či sedel z apoštolov pred poslednou večerou,čo mal kto oblečené a ako hľadel na kolegov.Zatiaľ však nevieme presne,aké bolo víno.To až nabudúce.

Po minuloročných útokoch na pedofilných kňazov Svätej cirkvi rímskej a úspešnom zahladení stôp i s peňačžnými kompenzáciami postihnutých,dnes už dospelých mužov,nastalo obdobie obnovy dôvery,ktorá začala tým,že sa o tých veciach už nehovorí.Dotknutí kňazi dostali rozhrešenie a život ide dalej a mlčky o zlých skutkoch reálnych ľudí v kňazskom habite.

            A pokiaľ ide o praktický dôsledok zistení,ako sa pašijné hry páčili divákom,že išlo o zobrazenie skutočností o posledných hodinách pred ukrižovaním Ježiša,potom sa predvedené predstavenie bude porovnávať s podobným na Filipínach,kde sa niečo podobné predvádza už veľa rokov za účasti mnohých turistov i zo zahraničia a s podporou cestovných kancelárií.O rok to môže byť aj u nás lepšie,krajšie i podobnejšie pravde.

            Predstavenie na námestí v Prešove malo svojich režisérov i mécenášov,ktorí prispeli na výrobu uniforiem pre legionárov v provincii Judea , všetko podľa dobových dokumentov

Sú ale aj iné dramatické zlomy v dejinách Svätej cirkvi rímskej ,ktoré by už počas tohto leta mohli byť rovnako úspešne predvádzané pútnikom.Čo tak upaľovanie Gordana Bruna,reformátora J.Husa,alebo viesť učené debaty o tom,či Zem je stredom vesmíru a či sa krúti.Predsa  o posledných slovách upálených na hranici a protokolov o vyobcovaní G.Galilea a M.Koperníka  je viac písomných dokladov a podrobností,ako o ústnych podaniach pamätníkov až do dnešnej doby..

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Scott Morrison

Austrálsky premiér sa ospravedlnil detským obetiam sexuálneho zneužívania

22.10.2018 06:31

V emotívnom prejave priznal, že štát nedokázal zastaviť tieto "temné zločiny" celé desaťročia.

hurikan irma, irma

Pri tichomorskom pobreží Mexika vznikol mohutný hurikán Willa

22.10.2018 06:04

Americké Národné stredisko pre hurikány so sídlom v Miami varovalo pred prívalovými dažďami a rozsiahlymi záplavami.

obchod, nakupovanie

Ľuďom obchody na sviatky nechýbajú, alternatívou sú pumpy

22.10.2018 06:00

Zatvorenie predajní počas sviatkov sa zatiaľ podľa prieskumov a ankety Pravdy stretáva s pozitívnym hodnotením zo strany spotrebiteľov.

Jordánsky kráľ Abdalláh II.

Jordánsko ruší časti mierovej zmluvy s Izraelom

21.10.2018 21:56

Jordánsky kráľ Abdalláh II. má v úmysle odstúpiť od dvoch dodatkov k mierovej zmluve z roku 1994.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 768337x
Priemerná čítanosť článkov: 2017x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy