Založ si blog

Kto pamätá,ten svedčí a dokonale zobrazuje deje

 

            Len 40 rokov duchovnej poroby národa zapríčinilo,že na našich dedinách neboli počas veľkonočných sviatkov predvádzané pašijné hry inscenované rôzne,podľa vedomostí a fantázie režisérov dejepravy a za podpory ochotných ľudí a niekedy i so zvolaním:“Peu bych“ako sa stalo kedysi v Topoľčanoch keď ukrižovaný mal povedať :Žíznim“ a za čo sa dlho smiali susedia žochárom.

 

            Útlm pašijných hier v reálnom prostredí počas rokov málo naklonených cirkevným obradom mimo areálu kostolov bol už ukončený  a začala obroda toho,čo bolo zameškané.Predviedli nám to v deň Veľkého piatku farníci z Nižnej Šebastovej priamo na námestí v Prešove v ukrutnej podobe za spoluúčasti 5 tisícového davu veriacich i zvedavcov.ako nám to pohotová Markíza predviedla naživo.Ľuďom sa to podľa slov opýtaných veľmi páčilo,bolo to lepšie,ako nudné a monotonné čítanie pašií v chráme,kedy je treba aj istú predstavivosť deja.Takto to mali v reálnej podobe i s kopancami do ležiaceho a trpiaceho Ježiša,ako to mohlo byť,keby to bolo tak.

            Kto má pamäť na detaily z cirkevnej historie je prekvapený,koľko nových skutočností objavili súčasní cirkevní historici z posledných dní života Ježiša Krista z Nazaretu.Kto kde stál,či sedel z apoštolov pred poslednou večerou,čo mal kto oblečené a ako hľadel na kolegov.Zatiaľ však nevieme presne,aké bolo víno.To až nabudúce.

Po minuloročných útokoch na pedofilných kňazov Svätej cirkvi rímskej a úspešnom zahladení stôp i s peňačžnými kompenzáciami postihnutých,dnes už dospelých mužov,nastalo obdobie obnovy dôvery,ktorá začala tým,že sa o tých veciach už nehovorí.Dotknutí kňazi dostali rozhrešenie a život ide dalej a mlčky o zlých skutkoch reálnych ľudí v kňazskom habite.

            A pokiaľ ide o praktický dôsledok zistení,ako sa pašijné hry páčili divákom,že išlo o zobrazenie skutočností o posledných hodinách pred ukrižovaním Ježiša,potom sa predvedené predstavenie bude porovnávať s podobným na Filipínach,kde sa niečo podobné predvádza už veľa rokov za účasti mnohých turistov i zo zahraničia a s podporou cestovných kancelárií.O rok to môže byť aj u nás lepšie,krajšie i podobnejšie pravde.

            Predstavenie na námestí v Prešove malo svojich režisérov i mécenášov,ktorí prispeli na výrobu uniforiem pre legionárov v provincii Judea , všetko podľa dobových dokumentov

Sú ale aj iné dramatické zlomy v dejinách Svätej cirkvi rímskej ,ktoré by už počas tohto leta mohli byť rovnako úspešne predvádzané pútnikom.Čo tak upaľovanie Gordana Bruna,reformátora J.Husa,alebo viesť učené debaty o tom,či Zem je stredom vesmíru a či sa krúti.Predsa  o posledných slovách upálených na hranici a protokolov o vyobcovaní G.Galilea a M.Koperníka  je viac písomných dokladov a podrobností,ako o ústnych podaniach pamätníkov až do dnešnej doby..

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

poplatok, poplatky, euro, eurá, peniaze, vklady, hypotéka, úver, vklad

Hackeri získali osobné údaje zo 400-tisíc účtov UniCreditu

26.07.2017 14:15

Hackeri sa dostali k osobným údajom približne 400 tisíc klientov talianskej banky UniCredit, ale nezískali heslá k účtom.

Abdar Rahmán Sams Dín, Hurgada, egypt

Česká turistka je po útoku v Egypte v stave klinickej smrti

26.07.2017 14:13

Češka zranená predminulý týždeň pri útoku na turistov v egyptskej Hurgade je v stave klinickej smrti, uviedlo české ministerstvo zahraničia.

kurča, kuracina, stehno, jedlo, obed, reštaurácia

Slováci považujú domáce potraviny za kvalitnejšie než zahraničné

26.07.2017 14:10

Takmer 60 percent spotrebiteľov považuje slovenské potraviny za kvalitnejšie ako zahraničné. Dôvodom sú čerstvosť a prísnejšia kontrola.

kostol, miniskanzen

Miniskanzen sprítomňuje drevené 'cerkvi'

26.07.2017 14:00

Nedá sa prehliadnuť. Turisti, ktorí prichádzajú do Národného parku Poloniny, si už niekoľko rokov dávajú v obci Ulič v okrese Snina povinnú prestávku.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 568419x
Priemerná čítanosť článkov: 1492x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy