Založ si blog

Osoh z ohlodaných kostí

 

            Štát jeho funkcie a význam chápu občania skrze samosprávu,nie cez vysokých politikov a podľa toho sa aj rozhodujú v niektorých situáciách najmä v dobách kritických,keď ide o životy o majetok,ako sa to stalo v období nedávnom i súčasnom v konkrétnych obciach a mestách.V prvej línii odstraňovania škôd nastúpili samosprávy,no len do výšky svojich možností.Ľudskej  solidarity na dlh bolo viac.

            Ukázalo sa,že obecné úrady boli schopné riešiť len tie okamžité,aktuálne úlohy,ako pomoc postihnutým rodinám,ich núdzovým ubytovaním i stravovaním,čo však svojou dĺžkou a finančnými nárokmi a potrebou ochotných ľudí presahovalo ich možnosti.Pomáhali hasiči,vojaci i  technika vodohospodárskych podnikov,fungovali kvalifikované predpovede o vývoji povetrnostnej situácie,no studne a je ich po dedinách bez kanalizácie a čistiarní veľa,budú ešte dlho pod dozorom hygienickej služby štátu.

            Teraz a možno exemplárne sa ukázali slabiny a nedostaky prenosu kompetencii štátu na samosprávy,ako to pripravil pre modelové podmienky starý zmocnenec vlády M.Dzurindu a nový vedúci Úradu vládu I.Radičovej Viktor Nižňanský.Osvedčil sa a tak sa vrátil v pravý čas a vyššie za zásluhy na reforme.Aj preto by mal byť kompetentný a zorientovaný expert v rámci voľného času v úrade vyhodnotiť,čo v prenose kompetencií vlády i s financiami na samosprávy bolo vadné,pretože kombinácia dvoch udalostí(nedostatok financií v obecných kasách a povodne) takého charakteru nebola iste v scénari návrhu reforiem.Ale stalo sa,čo neočakávali ani tí,čo v prenose kompetencií a v nich nachádzajúcich sa financií si pomútili hlavy a teraz chodia a píšu a prosia,alebo nadávajú,že štát im nepomáha.No potreby sú vysoké,nie všade rovnaké a tak niekto,kto má mlčí a kto nemá,kričí.

            Bez slov vďaky prešli médiá skutočnosť,že R.Fico vôbec pre svoju nástupkyňu nechal v kase Úradu vlády peniaze,ktoré nedávno pri návšteve Nižnej Myšle mohla prisľúbil poškodeným ,ktorí s uplakanými očami hľadia na mohutné bágre,ktoré im ničia,čo roky budovali pre seba a svoje deti.

            Udalosti,ktoré postihli Slovensko v posledných týždňoch mali by viesť k prehodnoteniu postoja úradných miest k životu obcí a miest a vo všetkých segmentoch ich pôsobností.

            V tejto súvislosti,keď ide o dôsledky povodní a spôsoby ich likvidácie vidíme,že VÚC všetko preniesli na obce,najmä prístup do odľahlých častí s niekoľkými domami.Organizujú sa zbierky vecí i peňazí,čo je chválihodné,ale tí ľudia,ktorí prišli o všetko potrebujú najmä fyzickú pomoc.Kto im postaví nové domy,kto im pomôže s vybavovaním povolení,kde budú dlhodobo žiť a nie len v kontajnere,kde budú ich deti chodiť do školy,otcovia rodín za platenou prácou.Predsa novodoví majitelia firiem nepotrebujú človeka,ktorý bude odbiehať za svojimi potrebami a stále vyčerpaný.Tu by mal mať štát svoje práva,ktoré už dávno preniesol na samosprávy.Ukázalo sa,že decentralizácia štátnej moci v situáciách,ktoré nás sprevádzajú  ukázala svoje hrubé nedostatky.Mohlo to byť také školské cvičenie pre časy pokoja bez krízy a prírodných katastrof.

            Je tu ešte jeden problém,ktorý potenciálne existuje v dobe presily hromadných zbierok a charity,kedy sa nedá dopočítať ku konečnému výsledku,kde sa peniaze po ceste stratili a kto sa ich zmocnil.Objaví sa vždy veľa expertov s citlivým nosom na peniaze a ľudia chudobní im naletia..

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Nemecko, politika, FDP

Jamajská koalícia stroskotala, Nemecku hrozia predčasné voľby

20.11.2017 00:51

Po štyroch týždňoch rokovaní o novej nemeckej vláde stroskotali. Rozhovory ukončila strana FDP. Nemecku hrozia predčasné voľby.

zeman

Prvé kolo prezidentských volieb by podľa prieskumu vyhral Zeman

19.11.2017 21:11

Miloš Zeman zbiera hlasy prevažne medzi staršími a menej vzdelanými voličmi.

bukamal, syria

Sýrska armáda dobyla poslednú baštu Islamského štátu

19.11.2017 20:22

Velenie armády vyhlásilo mesto za oslobodené už 9. novembra, nebolo tomu však tak.

potraviny, nakupovanie, obchod, potravina

Poráža pri potravinách kvalita cenu?

19.11.2017 20:00

Slovensko roku 2017 žije životom, aký si ľudia v roku 1989 nevedeli predstaviť.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 595694x
Priemerná čítanosť článkov: 1564x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy